CARPATHIA FESTIVAL 2024

CARPATHIA FESTIVAL 2024

Partner strategiczny – Rzeszów – Stolica Innowacji

Image
Image

AKTUALNOŚCI

Image
Image
Image
Województwo Podkarpackie partnerem XX Międzynarodowego Festiwalu Piosenki „Carpathia Festival” – Rzeszów 2024! Podkarpackie – Przestrzeń otwarta.

Międzynarodowy Festiwal Piosenki „Carpathia Festival”, organizowany w Rzeszowie od 2005 roku, to wyjątkowe w skali Polski przedsięwzięcie, które promuje autorskie piosenki i młodych artystów. Wystąpili na nim uczestnicy z już ponad 32 krajów. Festiwalowa nagroda - Grand Prix - wielu z nich otworzyła drzwi na wielkie estrady. Z festiwalem wiążą się początki kariery m.in. Tomka Szczepanika i zespołu Pectus, Ralpha Kamińskiego, Edi Ann z Varius Manx, Sary Chmiel z Łez, Kasi Moś, Kasi Popowskiej czy Sarsy.

Pomysłodawczynią Festiwalu jest Anna Czenczek – Dyrektor ,,Rzeszów Carpathia Festival” oraz Dyrektor Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie, Prezes Fundacji Wspierania Kultury i Sztuki „ Carpathia”. Po raz pierwszy, pod nazwą I Ogólnopolski Festiwal Piosenki Polskiej Rzeszów 2005, odbył się w dniach 1–3 maja 2005 roku, a uczestnicy mogli startować w trzech kategoriach: piosenka legionowa, piosenka popularna i piosenka.

Międzynarodowy Festiwal Piosenki „Carpathia Festival” odbywa się w stolicy województwa podkarpackiego co roku, a jego organizatorami są: Urząd Miasta Rzeszowa, Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie oraz Fundacja Wspierania Kultury i Sztuki „CARPATHIA”.

Do udziału zgłaszają się wokaliści, muzycy i zespoły z całego świata, którzy chcą stanąć do walki o główną nagrodę. Jest nią promocja zwycięzcy w postaci dofinansowania wydania płyty lub kosztów organizacji trasy koncertowej, zaproszenie do koncertu w kolejnej edycji Festiwalu oraz pamiątkowa statuetka. Wręczane są również inne wyróżnienia, m.in. dla najlepszej osobowości scenicznej. Nagrody przyznają także fundatorzy, m.in..: Stowarzyszenie Autorów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Związek Polskich Autorów i Kompozytorów ZAKR i Fundacja im. Krzysztofa Dzikowskiego w Warszawie.

Wokalista czy zespół, aby zwyciężyć i zdobyć Grand Prix, musi pokonać w eliminacjach kilkuset konkurentów z kilkudziesięciu krajów. Do finału Jury kwalifikuje 15 wykonawców - zespoły muzyczne oraz solistów, duety i tercety. Na scenie w Rzeszowie towarzyszy im orkiestra festiwalowa. Od 2017 roku dyryguje nią Tomasz Filipczak, kierownik muzyczny Teatru Syrena w Warszawie - pianista, producent i aranżer muzyczny programów telewizyjnych, Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, wielu koncertów i albumów muzycznych. W stworzonym przez niego festiwalowym zespole występują znani muzycy sesyjni i koncertowi, współpracujący na stałe z gwiazdami.

Wykonawców walczących o Grand Prix Festiwalu ocenia jury złożone z autorytetów branży muzycznej. Zasiadali w nim m.in. Dorota Szpetkowska, Marek Kościkiewicz, Krzysztof Dzikowski, Ewa Farna, Tomasz Szczepanik, Danuta Błażejczyk, Jacek Cygan, przedstawiciele wytwórni płytowej Universal Music Polska oraz dyrektorzy zagranicznych festiwali. Oni również doceniają fakt, że Carpathia to jeden z niewielu festiwali, na których młodzi artyści prezentują twórczość własną. Nie śpiewają coverów - co dziś jest powszechne niemal we wszystkich „talent show” - lecz piosenki stworzone przez siebie, albo specjalnie dla nich napisane.

2024

Festiwal jest świętem muzyki w Rzeszowie – w ciągu trzech dni na scenie pojawiają się utalentowani uczestnicy konkursu, a także gwiazdy. Gośćmi Carpathia Festivalu byli m.in.: Agnieszka Fatyga, Kasia Kowalska, Ryszard Rynkowski, Natalia Kukulska, Maja i Andrzej Sikorowscy, Maryla Rodowicz, Grzegorz Turnau, Patrycja Markowska, Janusz Radek, Majka Jeżowska, Małgorzata Ostrowska, Ewa Farna, Gordon Haskell, Kamil Bednarek, Halina Frąckowiak, Michał Szpak, Jacek Cygan, Michał Rudaś, Kasia Moś, Ralph Kamiński, AniKa Dąbrowska i zespoły: Pectus, Kombi, Bracia, Bajm, Łzy, De Mono, Varius Manx, Perfect Symfonicznie, RSC, Universe. Swoje artystyczne jubileusze świętowały tu również ikony polskiej piosenki: Krzysztof Dzikowski, Halina Frąckowiak, Danuta Błażejczyk i Jacek Cygan.

Carpathia Festival 2019Nieodłączną częścią festiwalowego programu jest wokalno-taneczny spektakl w wykonaniu uczniów i absolwentów Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie – szkoły, z którą wiążą się początki Festiwalu i która może pochwalić się wieloma sukcesami w pracy z młodymi wokalistami. To laureaci ogólnopolskich i międzynarodowych festiwali oraz programów telewizyjnych, którzy pod kierunkiem dr Anny Czenczek od 2000 roku wyśpiewali już ponad 1000 nagród. Premiera spektaklu z ich udziałem stanowi jeden z głównych punktów programu koncertu inaugurującego Carpathia Festival. 

Patronat medialny nad wydarzeniem regularnie obejmują: TVP, TVP Polonia, TVP 3 Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, Katolickie Radio Rzeszów „VIA”, Gazeta Codzienna „Nowiny”, miesięcznik „Nasz Dom Rzeszów”, „Echo Rzeszowa”, Biznes&Styl, „Dziennik Eurowizyjny”.

Organizacja Festiwalu, którego dwudziesta edycja planowana jest 20–21 lipca 2024 roku, jest możliwa dzięki pomocy i życzliwości Sponsorów. Zapraszamy do współpracy!

 

Image